Kontakt

Bolest AB
Kardanvägen 5
432 32 Varberg

+46 (0)340-20 11 00
info@bolest.se

Försäljning lackboxar
Stefan Ivarsson
+46 (0)340-20 11 01

Filterbeställning
+46 (0)340-20 11 00
order@bolest.se

Service/support
+46 (0)340-20 11 20
service@bolest.se

Sälj

Bild på Stefan Ivarsson

Stefan Ivarsson

Försäljningschef Sverige
+46 340-20 11 01
stefan.ivarsson@bolest.se
Bok: Katedralen vid havet
Musik: Pink Floyd

Conny Anthav

Conny Anthav

Sälj och servicekoordinator
+46 340-20 11 04
conny.anthav@bolest.se
Musik: Heavy metal som Metallica och AC/DC
Intresse: Motorcyklar

Bild på Niklas Dahl

Niklas Dahl

Lager- och orderadministratör
+46 340-20 11 26
niklas.dahl@bolest.se
Musik: Allt beroende på humör
Film: Trainspotting

Projekt

Gustav Prejer Bolest

Gustav Prejer

Ledare projektavdelningen
+46 70-864 10 06
gustav.prejer@bolest.se
Film: Point Break
Intresse: Inredning, arkitektur och design

Bild på Hans Hövde

Hans Hövde

Projekt, inköp och dokumentation
+46 340-20 11 09
hans.hovde@bolest.se
Musik: Lars Winnerbäck och sjuttiotalsdisco
Film: Femte elementet

Bild på Kenth Johansson

Kenth Johansson

Konstruktör
+46 340-20 11 27
kenth.johansson@bolest.se
Bok: Chateau vadå
Film: Interstellar, Matrix och annan Sci-Fi

Per Christian Berg

Per Christian Berg

Montasjeleder
+47 910 02 363
per.christian.berg@bolest.no
Hobby: Supporting Arsenal fotball klubb
Musikk: Soul musikk fra 70 og 80 tallet.

Service / eftermarknad

Conny Anthav

Conny Anthav

Sälj och servicekoordinator
+46 340-20 11 04
conny.anthav@bolest.se
Musik: Heavy metal som Metallica och AC/DC
Intresse: Motorcyklar

Bild på Wojciech Szablewski

Wojciech Szablewski

Servicetekniker
+46 340-20 11 11
ws@bolest.se
Musik: Gammaldags rock
Film: Alla med Anthony Hopkins

Administration

Bild på Sussanne Karlsson

Susanne Karlsson

Ekonomi & administration
+46 340-20 11 10
susanne.karlsson@bolest.se
Musik: All musik, men främst rock.
Film: Pulp Fiction och Den gröna milen

Produktion

Bild på Martin Jonsson

Martin Jonsson

Platschef / Produktionsansvarig
+46 340-20 11 17
martin.jonsson@bolest.se
Bok: Liftarens Guide till galaxen
Film: Star Wars

Marcus Johansson

Marcus Johansson

El & Styrsystemsansvarig
+46 340-20 11 03
marcus.johansson@bolest.se
Intresse: Fiske
Film: Monty Python’s Life of Brian

Bild på Ronny Stern

Ronny Stern

Plåtslagare
+46 340-20 11 07
ronny.stern@bolest.se
Musik: Rockklassiker
Intresse: Familj och cykling

Om Bolest

Bolest startade verksamheten 1992 under namnet Lackboxar i Varberg AB och bytte 1999 namn till Bolest i Varberg AB. Bolests huvudprodukt är lackeringsanläggningar av yppersta kvalitet. Vi har även ett brett sortiment av kompletterande produkter. Bland annat ventilationsdetaljer från vår egna plåtverkstad.

2014 gick vi på Bolest samman med Holgers i Norge. Nu är vi på Bolest Skandinaviens största tillverkare och leverantör av kompletta beläggningssystem för fordonsindustrin och ytbehandlingssystem.

Bolest finns i både Norge och Sverige, med kontor för försäljning, marknadsföring, konstruktion, tillverkning, installation, service och expertis inom processventilation. Bolaget har också ett brett sortiment av maskiner, verktyg och förnödenheter för arbete inom ytbehandling.